.

. . .

Madball


Zatímco většina sedmiletejch dětí sedí v neděli odpoledne doma a paří videohry nebo čumí na kreslený seriály, Freddy Cricien je v centru New Yorku v CBGB´s a sleduje, jak jeho velkej brácha Roger Miret dává se svou kapelkou jménem Agnostic Front na odpolední lokální HC sešlosti. Roger postaví Freddyho vedle bicí soupravy, bezpečně daleko od zběsilých fanoušků mačkajících se pod pódiem a vyřvávajících svojí oblíbenou kapelu, aby už začla hrát. Světla zhasínaj a začíná šílenství. Jeden skáče přes druhýho, prsty vztyčený do vzduchu a pozorný Freddy sledující každý pohyb svého bratra. Energie stoupá s každou skladbou jak Freddy trpělivě čeká na svou příležitost zazářit. Konečně chvíle pravdy, Roger se otáčí na svýho malýho brášku, volá ho na pódium předává mu mikrofón. Freddy se chopí příležitosti a do toho co přijde dává všechno!

Freddy nebyl ještě ani teenager, když v roce 1988 odehrál svůj první koncert s Madball. Podle většiny lidí z Agnostic Front, první koncerty Madball se skládaly z nepoužitých skladeb AF a ve odehrávaly se ve složení: Roger - basa, Vinnie Stigma - kytara, Will Shepler - bicí. V roce 1989 vydali Madball sedmipalcovou "Ball Of Destruction", dávající Freddymu příležitost vyrazit na turné. Následovaly tři roky težké práce, hraní na místních vystoupeních v New Yorku a jeho okolí. V roce 1992 přišel do Madball kytarista Matt Henderson, čímž zvýšil počet na pět, a bylo to právě včas před natočením "Droppin' Many Suckers" EP u Wreckage Records. O rok později Roger opustil kapelu a nahradila ho mladá krev Hoya Roc. Hoya byl příznivcem místní HC scény a taky dobrej kámoš Freddyho. Jeho předchozí kapela Dmize se právě rozpadala a Hoya hledal novou. Takže když se ho Madball zeptali, jestli by s nima nechtěl hrát, okamžitě po té příležitosti skočil.

Madball si rychle udělali pověst jako jedna z nejdivočejc vystupujících kapel v okolí a získávali si své punkové i HC fandy kdekoliv zahráli. V roce 1994 si jich všiml NY label Roadrunner Records, vydávající Sepultuře, Biohazardu a Machine Head, kde vydali svoje další tři následující alba "Set It Off" v roce 1994, "Demonstrating My Style" v roce 1996 a "Look My Way" v roce 1998. Madball brzy dosáhli národní i mezinárodní slávy a stále se věnovali svému nabitému turné, které vyvrcholilo v roce 1995 na Dynamo Festivalu, kde vystoupili před 120.000 fanoušky. Kapela brala svoji muziku všude přes Spojené státy, Evropu, Japonsko, Austrálii a Jižní Ameriku, sdílejíc stejné pódium se skupinami jako Black Sabbath nebo Slayer. Našlapané živé vystoupení společně s jejich uličnickým postojem udělalo z Madball základní newyorský HC počin, základnu pro hudbu a životní styl, který hrdě reprezentují. Díky neústupné útočnosti se stala hudba Madball hlasem městské mládeže, postrádajíc nadbytečný přikrášlování a podávajíc věci tak jak jsou.

V roce 2000 se Madball rozhodli, že je čas na změnu a podepsali smlouvu s legendárním nezávislým labelem Epitaph Records. Epitaph se proslavil úspěchem kapel z západního pobřeží jako Rancid, NOFX a Pennywise a hledal kapelu, co by vyrovnala jejich soupisku svou příchutí východního pobřeží. Takže když Madball vydali "Hold It Down", bylo to nabušený album v silnym kontrastu s více melodickým punkem, skrz nějž byl Epitaph znám. Nicméně "Hold It Down" bylo přichystaný ukázat Madball většímu punkrockovýmu publiku, aby jim ukázalo něco trošku tvrdšího, než to, na co byli zvyklí. Bohužel se Madball začátkem roku 2001, krátce po vydání "Hold It Down", museli rozpadnout, a to díky okolnostem skupiny i soudním, a neměli tak možnost využít výhodu svého nově nabytého publika.

Nyní, po pár letech, jsou Madball zpět a připraveni navázat přesně tam kde skončili. Jejich nový materiál lze nejlépe nazvat "Hold It Down x 100" a … ??? …a už byl dávno vydanej,protože tenhle článek není úplně nejnovější. Každopádně dál hrajou v sestavě: Freddy, Hoya, Mitts (Skarhead, Rag Men) na kytaru a Rigg (Skarhead, Rag Men, ex-Hatebreed) na bicí.


Sestava:
Freddy Cricien - zpěv
Mitts - kytara
Hoya Roc - basa
Rigg Ross - bicí